string(26) "2024-07-17 21:37:18.000000"

1-ші Наурыз алғыс күніне орай өткен интеллектуалдық ойынын

1 наурыз Алғыс күні Ө. Сұлтанғазин атындағы педагогикалық институтының тарих факультетінің студенттері, ЧелМУ Қостанай филиалының студенттерінің қатысуларымен өткен «Менің Отаным – Қазақстан» интеллектуалдық ойынында жеңіске жетті. Алғыс күні – 2016 жылдың 1 наурызында бекітілген мереке, оның мәні өткен ғасырда көптеген өзге ұлт өкілдерін, ең алдымен жер аударылғандарды қонақжайлылықпен қабылдаған қазақ халқына алғыс айту болып табылады.

Зияткерлік олимпиада ойынына Ахмет Байтұрсынұлы атынандағы ҚӨУ-нің студенттері командалары сонымен қатар ЧелМУ, №1 лицей мен №2 лицейдің оқушылары қатысты. Ойын екі жартылай финалдан тұрды. Ахмет Батұрсынұлы университетінің атынан 2 және 3 курс тарихшы-педагог мамандығының студенттері, Шыңғысхан Ғалымжанов, Валерий Лебедев, Павел Скупов, Махмұт Телбаев, Ильхам Тұтаев қатысты. Ойынды ұйымдастыру мен команданы дайындауды педагогикалық институттың Қазақстан тарихы кафедрасының профессорлық-оқытушылар құрамынан Қазақстан тарихы кафедрасының доценті Айбек Шалғымбеков, кафедра меңгерушісі Рауан Байдалы және тарих ғылымдарының магистрі Азиз Төребаевтар қатысты.

Ойын «Не? Қайда? Қашан?», ал тарих пен филология бойынша сұрақтарды командалар дайындап қана қоймай, алыстан – Симферопольден, Калининградтан, тіпті Вьетнамнан бейнесұрақтар да дайындалды. Мысалы: «Ең ұзын шығарманың атауы А.С. Пушкин? немесе «Әдет-ғұрып» сөзінің шығу тегін түсіндіріңіз? Дұрыс жауаптар: «Салтан патша, оның ұлы, даңқты және құдіретті батыр ханзада Гвидон Салтанович және сұлу Аққу ханшайым туралы ертегі» және «түркі-моңғол «тамғасынан» алынған сұрақтар болды.

Бірінші турда Ахмет Байтұрсынұлы атынандағы ҚӨУ мен ЧелГУ университетінің командалары арасында 5:0 есебі тіркелді. Олимпиаданың №2 мектеп-лицейінің оқушылары Ахмет Байтұрсынұлы атынандағы ҚӨУ командасымен финалға шығып, өте жақсы өнер көрсетті. Дегенмен педагогикалық институт студенттері 5:2 есебімен жеңіске жетті. Жеңіске тарих мамандығының 3 курс студенті Павел Скупов үлкен үлес қосты. Жеңімпаздар сыйлықтармен марапатталды, ал ойынға қатысушыларға жұбаныш сыйлықтары ретінде түрлі-түсті білезіктер сыйға берілді.

Қазақстан тарихы кафедрасы Алғыс күніне байланысты бірқатар іс-шаралар өткізді: Қостанай қаласындағы мектептерде кездесулер, студенттердің Ауғанстандағы соғыс ардагерлерімен кездесулері, Қостанай облысы бойынша Қылмыстық атқару жүйесі департаментінде дәрістерге қатысты. Ө.Сұлтанғазина атындағы педагогикалық институтының Қазақстан тарихы кафедрасының қорытынды іс-шарасы «Менің Отаным – Қазақстан» интеллектуалды ойыны болды. Алғыс күніне байланысты өткен іс-шаралар көпшіліктің көңілінен шықты.