string(26) "2024-03-28 16:26:19.000000"
  string(9) "Asia/Omsk"

ҚӨУ-де «UNWASTE» ЖӘНЕ «UXISHIP» ЖОБАЛАРЫ АЯСЫНДА ТРЕНИНГТЕР ӨТТІ

2-5 мамыр аралығында Қостанай өңірлік университетінде екі халықаралық Эразмус+ жобасы: UnWaste және UXiship жобалары аясында семинарлар сериясының екінші блогы өтті.

Біздің университетке Қазақстанның түрлі университеттерінен оқытушылар мен студенттерден құралған командалар келді: Ш.Есенов атындағы Каспий мемлекеттік технологиялар және инжиниринг университеті (Ақтау) және Алматы менеджмент университеті UXiship жобасына, сондай-ақ Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті (Астана) және Ш.Уәлиханов атындағы Көкшетау университеті (Көкшетау) UnWaste жобасына қатысты, барлығы 25-тен астам қатысушы.

Тренингтердің жетекшілері Қостанай өңірлік университетінің жаттықтырушылары: биология, экология және химия кафедрасының меңгерушісі Гүлнара Юнусова, химия ғылымдарының кандидаты Оксана Дрюк, машиналар, тракторлар және автомобильдер кафедрасының меңгерушісі Болат Салықов, Бухгалтерлік есеп және менеджмент кафедрасының оқытушысы Лилия Байжанова, Аймақтық Smart орталығының басшысы Гүлмира Дамбаулова, Smart орталығының маманы Нұрсұлтан Бекбаев, қауымдастырылған профессор Елена Кандалина.  Сонымен қатар кәсіпорындардың мамандары: Қазақстан Республикасының тәжірибелі экологтар қауымдастығының жетекшісі Лаура Маликова және «Атамекен» ҰКП-ның мамандары.

Бірнеше күн қатарынан жобалық топтар Қостанай облысының стратегиялық-инновациялық кәсіпорындарында, «Аллюр» машина жасау зауыты, еліміздегі ірі темір рудасын өндіру және байыту жөніндегі «ССГПО» АҚ және басқа да көптеген кәсіпорындар мен фирмаларда болды. Әр кәсіпорында кәсіпорын иелері мен менеджерлер қалдықтарды тиімді басқару әдістері, технологиялық процестерді цифрландырудағы инновациялар, энергия үнемдеуді арттыру және экологиялық қауіпсіздікті сақтаудың заманауи әдістері туралы жан-жақты ақпарат берді.

Көшпелі тренингтердің ресми бөлігінің соңында фасилитатор қатысушылардың сұрақтарына жауап беріп, нақты мәселелер бойынша кеңес берді, түрлі ұсыныстармен бөлісті.

Соңғы күні UXiship жобасы бойынша Хакатон өтті, оған UnWaste жобасының студенттік командалары қатысуға ниет білдірді. Мұндай академиялық жоба барлық қатысушыларға ұнады.

UnWaste жобасының қатысушылары ұсынылған академиялық және ғылыми материалдарға, сондай-ақ Қостанай облысындағы өндірістік кәсіпорындардың тәжірибесіне негізделген қалдықтарды басқару мәселелері бойынша үлкен тәжірибе алды.

UXiship жобасы бойынша семинарлар блогының қатысушылары бизнестің негізгі сұрақтарына жауап тапты: инновациялық стартап-жобаны қалай ашуға болады және оны дамыту, конкурста жеңіске жету және пайданы арттыру жолдары туралы ақпарат алды.

UnWaste және UXiship жобалары бойынша семинарлардың қорытынды бөлімі жобаны іске асыру жоспарын құруды оңтайландыру бойынша ұсыныстарды талқылауға және әзірлеуге арналды.

Семинарға қатысушылар қалдықтарды басқару саласында тәжірибе алмасу және кәсіби білімдерін жаңарту, стартап-құзыреттіліктерді дамыту бойынша біздің университетпен алдағы уақытта да ынтымақтастыққа үмітті.

Жобалар Еуропалық комиссияның қолдауымен қаржыландырылады.