string(26) "2024-09-27 03:23:25.000000"

Ауыл шаруашылығына ғылыми көзқарас

Baitursynuly University базасында Аризона университетімен (АҚШ) бірлескен жұмыс істеу үшін зерттеу орталығын ашу жоспарланып отыр.

Аризона университетінің PhD, профессоры Shane Campbell Burgess Қостанайға келіп, екі жоғары оқу орны арасындағы ынтымақтастықтың егжей-тегжейлерін талқылау үшін келді.

Бұл ынтымақтастықтың мақсаты - аймақтың агроөнеркәсіптік кешенін дамыту, оның инновациялық құрамдас бөлігін, бәсекеге қабілеттілігін арттыру.

Доктор Shane Campbell Burgess ауылшаруашылық дақылдарының өнімділігін және ауылшаруашылық жануарларының өнімділігін арттыру бойынша зерттеулерге қызығушылық танытады.

Өз жұмысы және ынтымақтастық перспективалары туралы ол Қостанай облысының әкімі Құмар Ақсақалов және Ахмет Байтұрсынұлы атындағы ҚӨУ ректоры Сейтбек Қуанышбаевпен кездесуінде айтып берді.

Азық-түлік қауіпсіздігінің маңыздылығы, АӨК дамуындағы ғылыми тәсілдер туралы айтылды. Атап айтқанда, атақты Қостанай жылқы тұқымының жоғалып кету қаупі, топырақтың токсикологиясын тереңірек зерттеу қажеттілігі, су ресурстарын мониторингтеу және басқа да көптеген мәселелер талқыланды.

University of Arizona өкілдерінің Қостанайға көктемгі сапары қорытындысы бойынша ҚӨУ базасында зерттеу орталығын ашу туралы алдын ала келісімге қол жеткізілгенін атап өту қажет.

Бұл жерде Қостанай және американдық ғалымдар ет және сүт мал шаруашылығы, жылқы шаруашылығы және егіншілік бағытында талдау мен ғылыми әзірлемелермен айналысады деп жоспарлануда.

Аймақ басшылығы Baitursynuly University-ге бірлескен далалық зерттеулер жүргізу үшін жер учаскесін ұсынды.

Shane Campbell Burgess өзінің сапары барысында ҚӨУ-тің бірқатар ауылшаруашылық кәсіпорындарына - "Қазақ тұлпары", "Заречное", "Садчиковское" ЖШС-ларына да барды.