string(26) "2024-07-18 01:23:25.000000"

BU ғалымдары Торғай геоглифтерінің ерте темір дәуіріне жататынын дәлелдеді

Апта аясында Baitursynuly University ғалымдарының ашқан жаңалықтары, өнертапқыштары мен эксперименттері туралы айтатын боламыз.

Және осы аптаны Торғай геоглифтерінің құпиясын ашқан ҚӨУ археологиялық зертханамен ашпақпыз.

Ашылуына зертхана қызметкерлері ғана емес, біздің студенттерде, сондай-ақ, Ә.Х.Марғұлан атындағы археология институтының әріптестері де қатысқан жаңалық тарих әлемінде нағыз сенсацияға айналды.

«Геоглифтердің шығу тегі туралы көптеген нұсқалар мен мифтер айтылды», - дейді археологиялық зертхананың аға ғылыми қызметкері Ирина ШЕВНИНА: - Бізде көптеген жылдар бойы олардың ерте темір дәуіріне жататындығы туралы жанама дәлелдер болды. Бірақ өткен жылы алғаш рет Қараторғай сақинасынан ерлер мен әйелдердің жерлеу рәсімін қаздық, бұл бізге көптеген ақпарат және геоглифтерді анықтауға мүмкіндік берді.

Енді біз бұл ерте темір дәуірі, сарматтар екеніне күмәніміз жоқ.

Бүгінгі күні тоғыз қорғанның төртеуін қазып үлгерді. Ал қалғандары нежұмбақ бар екенін, осы жазда білеміз.