string(26) "2024-07-18 11:18:19.000000"

БІЗ ӘР ТҮРЛІМІЗ, БІРАҚ БІЗ БІРГЕМІЗ!

Ө. Сұлтанғазин атындағы педагогикалық институтта 2023 жылғы 16-25 қазан аралығында хабардар болудың IV онкүндігі өтуде.

Ақпараттандыру күні - бұл, ең алдымен, студенттердің инклюзивті мәдениетін және мүгедектігі бар адамдарға деген толерантты көзқарасын қалыптастыруға бағытталған түрлі ақпараттық-түсіндіру іс-шаралары. Сондықтан, студенттік топтарда осы күндері кураторлық сағаттар, семинар-тренингтер, «Біз - әр түрліміз, біз - теңбіз, біз – біргеміз» тақырыбында пікірталастар өтеді. Сонымен қатар, біз олардың жеке өсуін, оқуын және жұмысқа орналасуын дамыту үшін жағдай жасау туралы айтып отырмыз.

Онкүндіктің міндеті-БҰҰ әзірлеген инклюзивті қоғамның негізгі принциптерін студенттерге жеткізу. Негізгі қағида әр адам өзінің дағдыларына, жетістіктеріне, қабілеттеріне қарамастан, өзі өмір сүретін қоғам үшін құнды екенін айтады. Сондай-ақ, ол қарым-қатынас жасауға және тыңдауға құқылы. Дәл осы принциптер мүгедектіктің әлеуметтік моделін өмірге енгізуге ықпал етеді.

Мүмкіндігі шектеулі студенттерді әлеуметтік бейімдеу стратегиясы оларды басқа студенттермен тең дәрежеде оқытуға жағдай жасауға және осылайша мүмкіндігі шектеулі адамды әлеуметтік қорғаудың, оның әлеуметтік мәртебесін арттырудың қуатты құралы болып табылатын жоғары білім алу құқығын іске асыруға ықпал етуге бағытталған.

Студенттер мүгедектікке қатысты мәселелерді және олардың ауқымын біліп, талқылады. Қазіргі уақытта мүгедектік адам құқықтары саласындағы проблема ретінде түсініледі. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік саясатының басым бағыты инклюзивті қоғамды – жасына, ұлтына, әлеуметтік мәртебесіне, денсаулық жағдайына қарамастан, оның барлық азаматтары үшін тең мүмкіндіктер қоғамын дамыту болып табылады.