string(26) "2024-07-18 04:18:40.000000"

МЕМЛЕКЕТТІК МҰРАҒАТТА АШЫЛДЫ КӨУ ҒЫЛЫМИ ЗАЛЫ

Бүгін  Қостанай облысының мемлекеттік мұрағатының ғимаратында А.Байтұрсынұлы атындағы Қостанай өңірлік университетінің Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының «Ғылыми залының» ашылуы өтті және кафедраның профессорлық-оқытушылық құрамының ғылыми еңбектерінің тұсаукесері болды. «Ғылым залдың» ашылуына әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының студенттері мен профессорлық-оқытушылар құрамы қатысты.

Лентаны салтанатты түрде кесу құқығы Қостанай облысы мемлекеттік архивінің директоры Сәбит Сағитұлы Қазыбаевқа және тарих ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессор Серікжан Сағындықұлы Исмаиловқа берілді.

Архив директоры С.С. Қазыбаев өз сөзінде Қостанай облысының мемлекеттік архивінің әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасымен ынтымақтастығы жиырма жылдан астам уақытқа созылатынын атап өтті. Осы кезеңде қарым-қатынас стратегиялық серіктестікке айналды, бұл екі мекемеге үнемі байланыста болуға және өзара байланысты нығайтуға мүмкіндік береді. Мұрағат базасында білім беру бағдарламаларының студенттері практикадан өтеді, Мұрағат базасында кафедра филиалы құрылды. Түлектердің бір бөлігі қазіргі уақытта облыстық және аудандық мұрағаттарда жұмыс істейді.

Залдың салтанатты ашылуынан кейін тарих ғылымдарының докторы, профессор Легкий Дмитрий Максимович пен аға оқытушы Бауыржан Назарұлы Нұрсейітовтың «Университеттің бастауында» атты жаңа монографиясының тұсаукесері өтті. Авторлар 6В02201 – Тарих, 6B03202 – Архивтану, құжаттану және мұражай ісі білім беру бағдарламаларының студенттеріне көп беттік жұмыс процесі қалай өткенін айтты.

Келесі сөз философия ғылымдарының кандидаты, профессор, педагогикалық еңбек ардагері Жақып Қалқаман Хасенұлына берілді. Ол бала кезінен мұрағаттық құжаттармен жұмыс істеу қызықтырғанын айтты, бұл оны біздің облыс пен елдің тарихын ашатын бұрын белгісіз тарихи материалдарды іздеуге және ашуға әкелді.

Тарих ғылымдарының докторы, профессор Айдар Абайұлы Айтмұхамбетов өз сөзінде оның көптеген авторлық ғылыми еңбектері облыстық және аудандық мұрағаттар қорынан табылған мұрағаттық материалдар негізінде жасалғанын атап өтті. Ол облыстық мұрағат басшылығы мен ұжымына қажетті материалдарды іздеуде түсіністік пен көмек көрсеткені үшін алғысын білдірді.

Қорытындылай келе, әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының меңгерушісі С.С. Исмаилов кафедраның профессор-оқытушылар құрамы Мұрағат залдарында тұрақты негізде жұмыс істейтінін айтты. Мұндай әріптестік саяси қуғын-сүргін құрбандарын толық ақтау жөніндегі мемлекеттік комиссия қызметі кезеңінде Ел Президенті Қ.К. Тоқаев қойған міндеттерді орындау кезінде ерекше маңызға ие болды.

Кафедраның бірқатар ғалымдары мен жас зерттеушілері, өңірлік саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау комиссиясының мүшелері А.А. Айтмұхамбетов, С.С. Исмаилов, А.Н. Табулденов, Р.Б. Жүсіпов, Т.Т. Жандаулетов, Г.К. Нурушева және басқалары облыстық мұрағатта табылған мұрағаттық құжаттар негізінде құрылған комиссия еңбектерін жазуға қатысты.