string(26) "2024-07-18 08:41:12.000000"

ҚӨУ-нің СТУДЕНТТЕРІ ICPC Northern Eurasia Finals 2023-те

ҚӨУ-нің студенттері бағдарламалау бойынша ең ірі студенттік командалық әлем чемпионатының жартылай финалына қатысты, онда Орталық Азия студенттері спорттық бағдарламалаудағы үздіктер атағы үшін күресті. ICPC (International Collegiate Programming Contest) — спорттық бағдарламалау бойынша әлемдегі ең ірі және ең беделді чемпионат. Жарыс 40 жылдан астам уақыт бойы өткізіліп келеді және жыл сайын бүкіл әлем бойынша ондаған мың студенттерді тартады.

Ереже бойынша, жарысқа үш студенттен тұратын командалар қатыса алады. Олардың міндеті-5 сағат ішінде әр түрлі қиындықтағы 12 мәселені шешу болып табылады. Солтүстік Еуразияның финалдық жарыстары (ICPC Northern Eurasia Finals ― NEF) бір мезгілде Санкт-Петербург, Новосибирск, Астана және Кутаисиде өтті, онда 324 команда ең мықты атағы үшін күресті. Осыған орай Astana IT University-де осы жарыстардың салтанатты ашылуы өтті, онда Орталық Азияның 4 елінен: Қазақстан, Қырғызстан, Өзбекстан және Тәжікстаннан 3 адамнан құралған 80-нен астам команда жиналды.

А. Байтұрсынұлы атындағы Қостанай өңірлік университетінің құрамында «Ақпараттық технологиялар және робототехника» білім беру бағдарламасының студенттері Дмитрий Кан, Егор Ананьин, Аслан Қобжанов, сондай-ақ «Ақпараттық жүйелер» білім беру бағдарламасының студенттері Андрей Малыгин, Владислав Попков және Дмитрий Паксютов бар екі команда болды. Біздің студенттер үшін бұл осындай іс-шараға қатысудың алғашқы тәжірибесі болды, содан кейін бағдарламалау мен олимпиадалық тапсырмаларды жетілдіруге деген қызығушылық артты.

Жартылай финалға өту қатысушылар үшін әлемдегі ең мықты бағдарламашылармен күресу мүмкіндігін білдіреді, ал осы кезеңдегі үздік командалар әлемдік финалға билет алады, онда олар әлемдік IT-қоғамдастықта атақтар мен тану үшін күресті жалғастырады. ICPC Northern Eurasia finals жартылай финалы-бұл тек үздік атақ үшін күрес қана емес, сонымен қатар технологиялық білім беруді қолдау, бағдарламалауға деген қызығушылықты арттыру және студенттерді IT саласындағы жаңа биіктерге шабыттандыру.