string(26) "2024-07-18 02:55:37.000000"

Шетелдегі тренингтер

2023 жылдың 2 қазаны мен 14 қазаны аралығында А. Байтұрсынұлы атындағы ҚӨУ-нің оқытушылары мен әкімшілік қызметкерлері UXiship және UnWaste жоба қатысушылары Латвия мен Германияға шетелдік іссапарға барды. Жұмыс топтарының курстары «қалдықтарды басқару» (UnWaste) магистрлік бағдарламасын әзірлеу және іске асыру жолымен әріптес елдерде дөңгелек экономиканы ілгерілету» және «ЖОО-ның білім беру бағдарламаларында (UXiship) пәнаралық модульдік курстардың көмегімен стартаптарды дамыту бойынша акт-мамандықтары студенттерінің құзыреттерін жандандыру» халықаралық жобалары шеңберінде өткізілді.

EKA қолданбалы ғылымдар университетінің (Рига, Латвия) базасында өткен «Дөңгелек экономика» тренингінің бағдарламасына басқарма төрағасы Анна Салтыкованың жетекшілігімен ғылыми және академиялық семинарлардың жұмысына қатысу, ғылыми жұмыс жөніндегі проректор Елена Титко ұйымдастырған «Қалдықтарды басқару» бағдарламасы бойынша оқытудың әдіснамасы мен технологияларын жетілдіру жөніндегі жұмыс,  сондай-ақ университеттің жетекші мамандарының дәріс және практикалық сабақтарына қатысу. Жобаның жұмыс тобы (ауыл шаруашылығы ғылымдары факультетінің оқытушылары мен магистранттары; экономика және құқық факультеті; машина жасау, энергетика және ақпараттық технологиялар факультеті) Гүлнар Юнусованың басшылығымен жобаның жұмыс топтарына қатысудан басқа, біздің жоғары оқу орындары арасында ынтымақтастық туралы меморандум жасасты.

Гүлмира Дамбаулова, Батырхан Күзенбаев, Нұрсұлтан Бекбаев және басқалардан тұратын uxiship жобасының жұмыс тобының тренингтері кәсіпкерлік дағдыларды игеру, стартаптарды басқару саласында тәжірибе мен білім беру бағдарламасы бойынша өтті.

Екі топ та әртүрлі экскурсияларға белсенді қатысты, мысалы, «Дайбе» аймақтық қалдықтарды басқару орталығы және URBAN табиғи және технологиялық паркіне саяхат.

Германияда 9-14 қазан аралығында өткен Тренинг Висмар қолданбалы ғылымдар, технология, бизнес және дизайн университетінің базасында өтті. Университет профессоры Гюннар Праузе мен ғылым докторы Лайма Герлиц Болон процесі аясында оқыту әдістерін дамытудың жаңа идеяларын, Еуропадағы студенттерді оқыту жүйесінің инновациялары мен технологиялық дамуын көрсетті. Өңірдің инновациялық кәсіпорындарында тәжірибеге бағдарланған көшпелі сабақтар Светлана Сайденсалдың ұйымдастырушылық қолдауымен өткізілді.

Тренинг қатысушылары жұмыспен танысты:

- электр энергиясын, оның ішінде биогаздан қайта өңдеуді, қала мұқтажы үшін жылу энергиясы мен газ өндіруді жүзеге асыратын қазіргі заманғы Rostock power Station;

- Қалдықтарды кәдеге жаратуды, сұрыптауды және қайта өңдеуді ұйымдастыратын Schwerin Public Services;

- Innovationport Wismar, ол цифрлық трансформация саласындағы стратегиялық жұмысқа қатысты пікір алмасу және сұрақтар алаңы ретінде құрылған.

- Висмар университетінің жанындағы Island Poel and university outside branch, өндіріс және агроөнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу зертханасына, сондай-ақ it стартаптары бойынша кәсіпорындарға саяхат.

Тренинг қатысушыларына жалпы атмосфера мен оларды өткізу формалары, шетелдік мамандардың сөз сөйлеуі, курс тыңдаушыларына құрметпен қарау, әріптестерімен қарым-қатынас жасау мүмкіндігі ұнады.

ЖОО оқытушыларының академиялық әлеуеті мен адами ресурстарын дамытуға жәрдемдесу бойынша тренингтердің міндеті толық орындалды.

Тренинг соңында барлық қатысушылар сертификат алды