string(26) "2024-04-19 18:08:15.000000"
  string(9) "Asia/Omsk"

"Солтүстік Еуразияның жануарлар популяциясын зерттеудің негізгі әдістері мен принциптері" ОПҚ біліктілігін арттыру

28 желтоқсанда Ө.Сұлтанғазин атындағы педагогикалық институттың жаратылыстану ғылымдары пәндері кафедрасының және В.Двуреченский атындағы АШИ-ның экология, биология және химия кафедралары ОПҚ үшін біліктілігін арттыру бойынша қорытынды сабақ өтті. "Солтүстік Еуразияның жануарлар популяциясын зерттеудің негізгі әдістері мен принциптері" тақырыбындағы курсты биология ғылымдарының докторы, Ресей Ғылым академиясының Сібір бөлімшесінің Жануарлар таксономиясы және экологиясы институтының аға ғылыми қызметкері Сергей Соловьев өткізді.

Біліктілікті арттыру курсында далалық және зертханалық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу тәжірибесі, сондай-ақ алынған нәтижелердің деректерін талдау ұсынылған. Курста құстар мен ұсақ сүтқоректілерді есепке алу әдістемесі, құстардың, ұсақ сүтқоректілердің, қосмекенділер мен бауырымен жорғалаушылардың популяциясын зерттеу үшін ұсынылатын жұмыс нормалары, ландшафттарда мекендейтін жерлерді бөлу принциптері сияқты тақырыптар болды. Дала материалын жинау және оны өңдеу әдістемесі бойынша сұрақтар толық ашылды. Факторлық зоогеографияның негізгі ұғымдарымен және факторлық талдаудың ерекшеліктерімен танысты. Омбы қаласының мысалында олар орнитофаунаның және құстар популяциясының қазіргі заманғы көрінісіне антропогендік әсерді қалай талдау керектігі қарастырылды.

Курс материалдары бойынша Қостанай қаласы мен оның төңірегіндегі құстардың, ұсақ сүтқоректілердің, қосмекенділер мен рептилиялардың биоалуантүрлілігі мен тұрғындарына кешенді далалық зерттеулер жүргізу жоспарлануда.

Сабақтан кейін ғалым әріптестерімізге осы курсты сәтті аяқтағаны туралы сертификаттар табыстады.