string(26) "2024-07-17 23:35:02.000000"

Жұмыс басталды

Бұрын хабарланғандай, қолданбалы биотехнология ғылыми-зерттеу институтында Қостанай мемлекеттік университетінің ғалымдары COVID-19-дың диагностикасын жүргізеді. Жақында А.Байтұрсынов атындағы Қостанай мемлекеттік университеті Денсаулық сақтау министрлігінен 2-ші қауіптілігі жағынан 2 топтың қоздырғыштарымен жұмыс істеуге рұқсат алды, енді қолданбалы биотехнология ғылыми-зерттеу институтының ғалымдары COVID-19-бен жұмыс істей алады. Сонымен қатар, халыққа консультативтік-диагностикалық көмек, зертханалық диагностика және жалпы клиникалық көмек көрсетуге лицензия алынды.

Осының арқасында ғылыми-зерттеу институтының мүмкіндіктері кеңеюде, енді олар ауруханалар мен клиникаларға вирустық ауруларды анықтауға, аурудың ерте сатысында ісік белгілерін анықтауға көмектесетін болады.

Ал Жеңіс күні қарсаңында алғашқы 50 сынама Федоров орталық аудандық ауруханасынан алынды. Зертхана қызметкерлері Ұлттық сараптама орталығы және Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет мамандарымен бірге материалды зерттей бастады.

Естеріңізге сала кетейік, облыстық денсаулық сақтау басқармасы Қостанай облысындағы зертханалардың мүмкіндіктерін зерттеу барысында көрсеткендей, ҚМУ-нің қолданбалы биотехнология ғылыми-зерттеу институтының молекулалық-генетикалық зертханасы ауысымдық негізде өткізілетін COVID-19 сынақтарының санын екі есе арттыруға қабілетті.

2015 жылы индустриалды-инновациялық дамудың мемлекеттік бағдарламасына сәйкес заманауи жабдықтармен жабдықталған зертхананың аппараттық кешені де, адам капиталы бойынша да теңдесі жоқ.