string(26) "2024-07-17 21:19:30.000000"

«Әлемтаныған Абай» конференциясы

2020 ж. 27 наурызда Абай Құнанбаевтың 175 жылдығына арналған «Әлемтаныған Абай» атты студенттер мен магистранттардың халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы өтті.

Конференция жұмысының негізгі бағыттары әлеуметтік мәселелер мен даму перспективаларының барлық спектрін қамтыды.

Конференция қорытындысы бойынша жеңімпаздар анықталып, олар үшін I, II, III дәрежелі дипломдар рәсімделді.

Секция бойынша конференция жүлдегерлерінің ҚОРЫТЫНДЫСЫ:

Конституция және конституционализм: жаһандық трендтер контекстіндегі жетілдіру резервтер

1 орын - «Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған адамдардың құқықтық жағдайының кейбір мәселелері туралы» ғылыми жұмысы, «Құқықтану» мамандығының 3 курс студенті Сакова М.

2 орын - «Еліміздің Президентінің өкілеттіктерінің еркшеліктері «Құқықтану» мамандығының 2 курс студенті Омарова Д.

3 орын – «Қазақстан Республикасының Балалар Кодексін енгізудің мәселелер өзектілігі туралы» ғылыми жұмысы, «Құқықтану» мамандығының 1 курс студенті Сейтманова А.

Модераторлар - Укин С. К., з.ғ. к., мемлекет және құқық теориясы кафедрасының доценті; Аскаров Е. Х., магистр, қылмыстық құқық және процесс кафедрасының аға оқытушысы.

Экономиканың тұрақты дамуы – «Қазақстан-2050» Стратегиясының басымдығы

1 орын - «ҚР төлем карталарымен алаяқтық» ғылыми жұмысы, «Қаржы» мамандығының 3 курс студенті Урих Ю.

2 орын - «Қазақстандағы лизингтің даму болашағы» ғылыми жұмысы, «Қаржы» мамандығының 3 курс студенті Биахмет Н. Б.; «ҚР экстремалды туризмді қалыптастыру және дамыту ерекшеліктері» ғылыми жұмысы, Ө. Сұлтанғазин атындағы ҚМПУ «Туризм» мамандығының 1 курс студенті Сартанова Е. Т.

3 орын - «Ұйымның қаржылық тәуекелдерін басқарудың теориялық аспектілері» ғылыми жұмысы, «Қаржы» мамандығының 3 курс студенті Байбергенова Т.; «Қаржылық тәуекелдерді басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалау» ғылыми жұмысы, «Қаржы» мамандығының 3 курс студенті Баранбаева А.; «Кәсіпорында бюджеттеу кезінде салықтық жүктемені есептеу моделі» ғылыми жұмысы, «Қаржы» мамандығының 1 курс студенті Аманбаева К.

Модераторлар:Жиентаев С. М. – э.ғ.д., профессор, ҒТК төрағасы; Сартанова Н. Т.– э. ғ. к., доцент.

DIGITAL KAZAKHSTAN: прагматикалық стрттан болашақтың цифрлық индустриясын құруға дейін

1 орын - «Мектептегі тамақтану мәселелерін зерттеу және оларды шешу жолдары» ғылыми жұмысы, «Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету» мамандығының 3 курс студенті Давыдов А.

2 орын - «INTRODUCE-ME веб-ресурсын жасау», ғылыми жұмысы, «Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету» мамандығының 4 курс студенті Манаков Я.

3 орын - «Кейбір теңдеулердің шағын параметрге қатысты голоморфты шешімі» ғылыми жұмысы, «Математика» мамандығының 4 курс студенті Абденова Д.; «FLASHCARDS VOCABULARY бағдарламасын әзірлеу» ғылыми жұмысы, «Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету» мамандығының 4 курс студенті Шульгин В.

Модераторлар: Муслимова А. З. – п.ғ. к., АЖжТ кафедрасының доценті; Исмуратова А. М. – т.ғ.м., бағдарламалық қамтамасыз ету кафедрасының оқытушысы.

Индустриялық-инновациялық даму саясаты: төртінші өнеркәсіптік революция контекстіндегі жаңа көкжиектер

1 орын - «Қостанай облысының кәсіпорындарында жаңартылатын энергия көздерін пайдалану» ғылыми жұмысы, «Электр энергетикасы» мамандығының 2 курс студенті Перевалов К.

2 орын – «Автомобиль жасау өнеркәсібінде аддитив технологияларды қолдану» ғылыми жұмысы, «Машина жасау» мамандығының 2 курс студенті М. Дулатов атындағы ҚИнЭУ Абдрахман Н.

3 орын - «Электрмен жабдықтау жүйелеріндегі электр энергиясының сапасына күштік электрондық түрлендіргіштердің әсерін зерттеу» ғылыми жұмысы, «Электр энергетикасы» мамандығының 2 курс студенті Ногин Н.

Модераторлар: Исинтаев Т. И. - т. ғ. к., машина жасау кафедрасының доценті; Ибрагимова С. В. - т. ғ. к., электр энергетикасы кафедрасының доценті.

БҰҰ тұрақты даму мақсаттары аясындағы елдің және өңірдің аграрлық саясаты

1 орын - «Солтүстік Қазақстан облысы жағдайында ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігіне қарапайым қара топырақты өңдеу технологиясының әсері» ғылыми жұмысы, «Агрономия» мамандығының 4 курс студенті Борисов Н.

2 орын - «Ет және асыл тұқымды материал өндіруге арналған қоян фермасының ауыл шаруашылық жобасы» ғылыми жұмысы, «Электр энергетикасы» мамандығының 2 курс студенті Хабиев М.

Модераторлар: Мустафин М. К. – в.ғ.д., ветеринарлық медицина кафедрасының профессоры; Кобжасаров Т. Ж. – PhD докторы, ЖҒК төрағасы, Өңірлік "Smart - орталық" технологияларды трансферттеу және коммерцияландыру кеңсесінің бас маманы.

Ұлт денсаулығы – базис табысты заманауи мемлекет

1 орын - «ЖОО-да спортқа қызығушылық деңгейінің тербеліс динамикасын зерттеу» ғылыми жұмысы «Тарих» мамандығының 4 курс студенті Криволапов Р.

2 орын - «А. Байтұрсынов атындағы ҚМУ студенттерінің дене тәрбиесіне көзқарасы» ғылыми жұмысы, «Экология» мамандығының 2 курс студенті Касьянова Е. О.

3 орын - «Студенттердің салауатты өмір салтының тұрақты қажеттілігін қалыптастыру», ғылыми жұмысы, «Ақпараттық жүйелер» мамандығының 2 курс студенті Бердыбекова К.

Модераторлар: Белегов А.Н. - халықаралық дәрежедегі спорт шебері, Дене шынықтыру және спорттық дайындық кафедрасының доценті; Зарипова И.Г. - дене шынықтыру және спорттық дайындық кафедрасының аға оқытушысы; Кувамбаев З.Н. - халықаралық дәрежедегі спорт шебері, дене шынықтыру және спорттық дайындық кафедрасының аға оқытушысы.

Конференцияға қатысушыларды дайындағаны үшін ғылыми жетекшілерге алғысымызды білдіреміз. Конференция қорытындысы бойынша студенттердің үздік мақалалары мен магистранттардың материалдары жинақта тегін жарияланады және университет сайтында жүктеу үшін қол жетімді болады.