string(26) "2024-07-18 02:43:26.000000"

Дөңгелек экономика принциптеріне ЕСА ғалымдарының оқытуы, Рига

Erasmus+ UnWaste жобасы аясында 2024 жылдың 11 наурызы мен 15 наурызы аралығында Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университетінің техникалық факультетінде «Қалдықтарды басқарудың заманауи еуропалық жүйесі» оқыту семинары өтті. Іс-шара жоба аясында тәжірибе алмасу үшін арнайы шақырылған Рига университетінің EKA (Экономика және мәдениет жоғары мектебі) оқытушыларының жетекшілігімен өтті. ESA университетінің зерттеу тобының жетекшісі профессор Елена Титко болды. Тренингтерге ҚазАТУ оқытушылары мен магистранттарынан бөлек Қазақстанның Ш.Уәлиханов атындағы Көкшетау университетінен жұмыс тобы қатысты.

Ахмет Байтұрсынұлы атындағы Қостанай өңірлік университетінің оқытушылары – Юнусова Гүлнара Батырбекқызы, Свирина Анна Андреевна және Кошкин Игорь Владимирович, сонымен қатар ауылшаруашылық ғылымдары факультетінің 7М05201-Геоэкология және табиғатты пайдалану менеджменті білім беру бағдарламасы бойынша екі магистрант Нұрмұхамбетов Мұрат және Кривопуск Ксения қатысты.

Семинарға қатысушыларға дәрістер мен семинарлар ұсынылды, мысалы, экономика ғылымдарының докторы, ЕКА университетінің ғылыми институтының даму бөлімінің меңгерушісі Евгения Дехтяренің «HEInnovate Global World Megatrends and the Circular Economy» тақырыбындағы лекциясы», ШҚО университетінің шақырылған профессоры Татьяна Тамбовцеваның «Айналмалы экономиканың теориялық және практикалық аспектілері» және басқа да ғалымдардың дәрісі. Барлық дәрістердің соңында талқылаулар өткізілді, оның барысында семинарға қатысушылардың барлығына күшті және проблемалық аймақтарды көрсете отырып, зерттелетін салалардағы белсенділікті арттыру жолдарын ұсынатын талдаулар мен талқылаулар жүргізу ұсынылды. Әр оқу орнының өкілдері өз зерттеулерінің нәтижелерін баяндап, мамандардан құнды ұсыныстар алды.

Түстен кейін семинарға қатысушылар елорданың көрнекті жерлерін және Астанадағы қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу саласындағы инновациялық кәсіпорындарды аралап, экскурсияға шықты.

Семинар соңында қатысушыларға сертификаттар табыс етілді.

Барлық қатысушылар тренингке қанағаттанғандықтарын білдіріп, одан әрі ынтымақтастыққа үміт білдірді.