string(26) "2024-06-30 20:25:00.000000"

Erasmus+ UnWaste жобасы аясында білім беру мен өндірісті интеграциялау

2023 жылдың 27 желтоқсанында Қостанай Аллур зауытында «7M05201-Геоэкология және қоршаған ортаны басқару» білім беру бағдарламасының магистранттары Эразмус жобасын жүзеге асыру аясында «Өндірістік қалдықтарды басқару және қайта өңдеу» тақырыбында өз жобаларын сәтті қорғады. + «Қалдықтарды басқару»/ (UnWaste) магистрлік бағдарламасын әзірлеу және енгізу арқылы серіктес елдерде айналым экономикасын ілгерілету.

«Өндірістік қалдықтарды энергияны ұтымды пайдалану және энергияны үнемдеу» пәнінің бүкіл курсы барысында магистранттар Ph.D. жетекшілігімен қалдықтарды басқару бойынша бірқатар жағдайларды зерттеді. Электр энергетикасы кафедрасының меңгерушісі Кошкин И.В. және математика және физика кафедрасының оқытушысы Огаркова А.И. Теориялық дайындықтан кейін магистранттар алған білімдерін нақты өндірістік есептерді шешуге енгізе отырып, практикалық жұмысқа кірісті.

Аллур зауытында магистранттар үш тақырыпты - ағаш қалдықтарын, қағазды және полиэтиленді өңдеуді оқыды. Магистранттардың ғылыми-зерттеу жұмыстарына ұйымдастырушылық қолдауды Жоғары инженерлік мектебінің басшысы Сания Иментаева, Allur университетінің маманы Бақыттыжұлдыз Баянбаева, сондай-ақ Allur университетінің басшысы Людмила Юрьевна Олкинян көрсетті. Сонымен қатар, «Аллюр» зауытының қауіпсіздік және еңбекті қорғау қызметінің басшысы Агдавлетов Ерболат Сатыбалдинұлы және инженер-эколог Сапарбекова Амина Серікқызы техникалық және ақпараттық қолдау көрсетті.

Нәтижесінде магистранттар жобаның мақсаттарын жүзеге асыру аясында өзіндік шешімдерді ұсынып, сәтті қорғады, оларды зауыт пен Allur университетінің мамандары үлкен ынтамен қолдады.

Барлық қатысушылар жоғары оқу орындарының студенттерін нақты кәсіпорындар мен өндірістер базасында жобалау және ғылыми-зерттеу қызметіне тарту олардың жалпы мәдени құзыреттіліктерін қалыптастыруға және дизайн саласында жаңа білім алуға мүмкіндік береді, сауатты тұжырымдау жолдарын үйренуге мүмкіндік береді деген пікірлерін білдірді. жобалау тұжырымдамасы, инновациялық шешімдерді генерациялау, ғылыми негіздер мен технологиялар трансферті әдістерін меңгеру.