• 1939

Біздің университеттің тарихы Қостанай мұғалімдер институты құрылған кезде 1939 жылдан бастау алады. 1955 жылы ол педагогикалық институт болып қайта құрылды.

ЖОО-ның университет ретінде қалыптасуы 1991 жылы 16 желтоқсанда Қазақстан тәуелсіздікке ие болып, елдегі жоғары білімді одан әрі дамыту қажеттілігі туындады.

Осындай қадамдардың бірі педагогикалық институттарды жоғары білікті кадрларды даярлау және ғылыми-зерттеу қызметінің орталығы болуы тиіс университеттерге айналдыру болды.

1939
  • 1992

1992 жылдың 6 тамызында Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің қаулысына сәйкес педагогикалық институт негізінде Қостанай мемлекеттік университеті құрылды.

ЖОО мәртебесінің өзгеруі университеттің жұмысына әсер етті. Бұл ұжымға жаңа пәндерді енгізуге, оқу үдерісін ұйымдастыруда жаңалықтарды қолдануға, сондай-ақ жаңа талаптар мен шындықтарға жауап беретін жаңа мамандықтардың ашылуына бастамашылық жасауға, жаңа кафедралар, факультеттер: Математикалық, физика-техникалық, қазақ филологиясы, психология, заң және т.б. құрылуына әсер етті.

1992
  • 1993

1993 жылы университетте тарих факультетінде кадрларды даярлаудың екі сатылы жүйесі сынақтан өтті: бакалавриат және магистратура. Бұл профессор-оқытушылар құрамын тілді білетін кадрлармен толықтыруды, оқу-әдістемелік әдебиеттерді және басқа да қажетті құжаттарды жасауды талап етті.

Университет құрылымын реформалау нәтижесінде 1993-1994 оқу жылында 11 факультет пен 50кафедра жұмыс істеді.

1994 жылы ҚМУ ректоры С. А. Қолдыбаев университетке А. Байтұрсынов есімін беру туралы ұсыныс жасады.

1993
  • 1996

1996 жылы 3 сәуірде Қостанай мемлекеттік университетіне А. Байтұрсынов есімін беру туралы Қазақстан Үкіметінің № 384 қаулысы шықты.

1998 жылы білім министрі Қ. Көшербаевтың, облыс әкімі Ө. Шөкеевтің және белгілі мәдениет және білім қайраткерлерінің қатысуымен университетте А. Байтұрсыновтың 125 жылдығы аталып өтті.

Университет өміріндегі маңызды оқиғалардың бірі 1998 жылы 17 қарашада Оклахом университетімен (АҚШ) және Қазақстан Республикасының Президенті Н. Ә. Назарбаевтың қатысуымен Халықаралық интервидеоконференция өткізу болды.

1996
  • 2000

2000 жылы 15 қыркүйекте университет алдындағы алаңда А. Байтұрсынов ескерткіші ашылды, оған Н. Ә. Назарбаев, академик М. Қ. Қозыбаев, Ш. Уәлиханов, облыс әкімі Ө. Е. Шөкеев қатысты.

2000 жылы жоғары білім беру жүйесін қайта құруға байланысты А. Байтұрсынов атындағы ҚМУ мен Қостанай ауылшаруашылық институтын біріктіру туралы шешім қабылданды. Осы уақыттан бастап екі жоо-ның тарихы бір болды

2000 жылдың басында А. Байтұрсынов атындағы ҚМУ-дың шетелдік жоғары оқу орындарымен халықаралық байланысы кеңейді. Әр жылдары университеттің серіктестері әртүрлі жобалар аясында Италия Болонья қаласындағы университет, Финляндия Остобортния университеті, Висмар қаласындағы технология, бизнес және дизайн университеті және т.б. болды.

• 2004

2004 жылдың 3 ақпанында Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына байланысты А. Байтұрсынов атындағы ҚМУ құрамынан Қостанай мемлекеттік педагогикалық институтын құру және педагогикалық бағыттағы мамандықтарды бөлу туралы шешім қабылданды.

• 2009

2009 жылы қашықтықтан оқыту орталығы құрылды, ол студенттерге қажетті ақпаратқа қашықтықтан қол жеткізуді пайдалана отырып, қажетті оқу және оқу-әдістемелік өнімдерді алуға мүмкіндік берді.

Университеттің жетекші бағыттарының бірі профессор-оқытушылар құрамының ғылыми қызметі болды. Әртүрлі жылдары А. Байтұрсынов атындағы ҚМУ-да аспирантура түрінде ғылыми кадрларды даярлау жүйесі жұмыс істеді, олар Ботаника, Отандық тарих, әлеуметтік философия, Орыс тілі, Экология, Энтомология, Экономика, Ветеринария сияқты бағыттар бойынша ұсынылған. Университеттің жетекші ғалымдарының басшылығымен ұсынылған бағыттар бойынша ғылыми кадрлар дайындалды, бұл университет ғылымының үлкен әлеуетін көрсетеді.

• 2016

2016 жылы Қазақстан Үкіметінің қаулысына сәйкес А. Байтұрсынов атындағы ҚМУ-да әскери кафедра құрылды. Әскери кафедра студент жастарды патриоттық тәрбиелеу орталықтарының бірі болды.

• 2019

Қазіргі уақытта А. Байтұрсынов атындағы ҚМУ сапалық және сандық әлеуетті арттыруға бағытталған жаңа форматта ұсынылған. 2019 жылы мемлекеттегі және білім жүйесіндегі реформаларға байланысты ЖОО-да құрылымдық өзгерістер жүргізілді.

Университетте 5 институт құрылды, олар тек бәсекеге қабілетті мамандарды дайындауды ғана емес, сонымен қатар ғылыми-зерттеу жұмысындағы көзқарасты өзгертуді де көздейді.

7 факультет базасында 2 оқу институты құрылды: экономика және құқық және аграрлық-техникалық. Мамандарды даярлау бойынша жұмысты жақсарту мақсатында қашықтықтан оқыту және кәсіби шеберлікті арттыру институты құрылды, олар студенттерге қашықтықтан оқыту саласындағы озық технологияларды пайдалана отырып білім алуға мүмкіндік береді.

Профессор-оқытушылар құрамының ғылыми-зерттеу қызметін жақсарту аясында 2 институт құрылды:
    — қолданбалы зерттеулер;
    — іргелі зерттеулер
    Үш деңгейлі жүйе бойынша дайындық жүргізілуде: бакалавриат, магистратура, докторантура. Білім алушылардың саны 4,5 мыңнан асады.

А. Байтұрсынов атындағы ҚМУ білім беру бағдарламаларын аккредитациялаудан сәтті өтті, ол өз білімін өндірісте және өмірде табысты қолданатын бәсекеге қабілетті мамандарды оқытуға және дайындауға мүмкіндік береді.

Университетте 25-тен астам кафедра жұмыс істейді, оның құрамында тәжірибелі педагогтар, ғылым докторлары мен кандидаттары, профессорлар, доценттер жұмыс істейді.

КГУ