ИИДМБ үшін кадрлар дайындау бағдарламасына ҚМУ – нің қатысуы

КГУ им. А.Байтұрсынов атындағы ҚМУ – елімізді индустриализацияландырудың екінші бесжылдығына кадрлар дайындау бағдарламасына қатысушы

«…Біздің адамдар қазіргі заманғы өнеркәсіп пен алдыңғы қатарлы жабдықтармен жұмыс жасауға дайын болулары керек».

«Казахстан-2050 Стратегиясы»: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты»
«Идустриализацияландырудың екінші бесжылдығын іске асыруда кадрлар дайындау басты сұрақ болады».
Асет Исекешев,

индустрия және жаңа технологиялар министрі

Қазақстан Республикасының 2015-2019 жылдарға арналған Мемлекттік  индустриалды инновациялық даму бағдарламасын іске  асырудың басты шарты, ИИДМБ салаларында жұмыс берушілердің талаптарына сәйкес келетін жоғары деңгейде дайндығы мен дағдылары бар кадрларды дайындау. 2010-2014 жылдарға арналған Мемлекттік  индустриалды инновациялық даму бағдарламасын орындауға негізгі кедергі болған, жұмыс берушілердің талаптарына сәйкес келетін жоғары білікті мамандардың жетіспеуі.

«Нұрлы жол – болашаққа жол» атты Қазақстан халқына Жолдауында   елміздің Президенті Н.А. Назарбаев атап өтті: «…Индустриализацияландыр бағдарламасы шеңберінде өз базаларында кадрлар дайындайтын және ғылым мен экономика салаларымен байланысты қамтамасыз ететін 10 ЖОО анықталды. Бұл ЖОО ғылыми орталықтар ғана болып қоймай, индустриализация және эконика үшін бейімделген мамандар дайндайтын болады».

А.Байтүрсынов атындағы Қостанай мемлекттік университеті осы аталмыш 10 серпінді университеттер қатарына енді.

Костанайский государственный университет им. А.Байтурсынова вошел в число 10 указанных прорывных вузов.

А.Байтүрсынов атындағы ҚМУ-нің ИИДМБ салаларындағы басымдықтары

Еліміздің индустриалды инновациялық даму бағдарламасында негізгі екпін басымды секторларды дамытуға, аймақтық мамандандырылуға және кластерлік дамуға бағытталған.

Солтүстік аймақты басымды дамыту тізімінде 40 жылдай жуық инжерлі-техникалық және ауылшаруашылығы мамандарын дайындап келе жатқан А.Байтұрсынов атындағы ҚМУ-де  эконимканың келесі екпінді секторларына мамандар дайындаудың берік негіздері қаланған:

•   Машина жасау ( автокөлік құралдарын, олардың қозғалтқыштары мен керек-жарақтарын, ауыл шаруашылығы техникасын шығару; мехатроника);

•   Тамақ өнімдерін шығару (сүт тағамдарын өңдеу технологиясы, ет тағамдарын өңдеу технологиясы, ұн және макорон өнімдерін шығару, май және өсідік майларын шығару және т.б.)

Біздің міндеттеріміз

Ел үкіметінің А.Байтүрсынов атындағы Қостанай мемлекттік университетінің алдына қойған  талабы – еліміздің индустриялы-инновациялы дамуына және экономиканы дамытуға қажет, құзыретті деңгейі бар кәсіби білікті мамандармен машина жасау және тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарын қамтамасыз ету.

Осы талаптарды орындау үшін,  жаңа оқу бағдарламарын жасауға және енгізуге, материалдық-техникалық базасын құруға   университетке қаржы бөлініп отыр.

2015-2019 жылдар аралығында, жыл сайын мемлекет ИИДМБ үшін ҚМУ-нің профильдік магистратурасында мамандар дайындауға 100 ден артық  гранттар бөліп отыр.

Мамандар дайындаудың бағдарламасын ойдағыдай жүзеге асыру үшін А.Байтүрсынов атындағы Қостанай мемлекттік университетіне келесі 5 мақсатты орындау керек.

Бірінші мақсатбелгілі өнеркәсіп орнына қажет құзырлы мамандарды дайындау үшін ИИДМБ шеңберінде әлемдік тәжірибелер негізінде, жаңа-тың тәжірибеге бағытталған оқу бағдарламарын жасау және енгізу.

Екінші мақсатоқу үрдісін инновациялық ұйымдастыру –  сабақтардың 30% өнеркәсіпте өткізілетін, үзіліссіз өнеркәсіптік тәжірибе мен эксперименттік зерттеу қамтамасыз етілген, нақты өнеркәсіп материалдары негізінде диссертация қорғалатын магистратурада дуалды білім беруді енгізу және дамыту.

Жаңа тәжірибеге бағытталған модульдік білім беру бағдарламалары және  тәжірибеге бағытталған оқу жүйесінің болуы білім сапасы мен  мазмұнын  түбегейлі өзгертіп, өнеркәсіпте «әрі қарай оқутуды» қажет етпейтін мамандарды дайындауға мүмкіндік береді.

Үшінші мақсатмемлекеттік бюджеттен қаржыландыру негізінде зертханалар базасын іргелі жаңғырту негізінде оқытуды зерттеулер арқылы жүргізу, гранттық қаржыландырылған іргелі және қолданбалы ғылыми-зерттеулер өткізу, өнеркәсіп орындарының нақты тапсырыстарын келісім-шарт негізінде орындау.

Төртінші мақсатбілім сапасына баға беруіге жұмыс берушілердің, қоғам өкілдерінің қатысуы, шетелдік топ-жоо ПОҚ біліктіліктерін көтеру арқылы білім сапасын қамтамасыз ету жүйесін тұрақты қолдап отыру.

Бесінші мақсатбілім сапасын көтеруге және бизнес-қоғаммен байланыс негізі болатын жоо –нын корпоративті басқару жүйесін жетілдіру.

Негізгі мақсаттарды шешумен қатар А.Байтұрсынов атындағы   КМУ кәсіпорындар үшін келесі қызметтерді ұсынады:

1. 1. Кәспорындар үшін бакалавриаттың тәжірибеге бағытталған бағдарламалары бойынша мамандарды дайындау.
  2. 2. Extension бағдарламалары бойынша ҚМУ магистратурасында кәсіпорындар басшылығын дайындау және қайта дайындау.
  3. 3. Кәсіпорындар персоналын түрлі бағдарламалар арқылы  (кәсіпорынды басқару, СМЖ, IT, тілдер және т.б.) біліктілік шеберліктерін көтеру,  тез қайта дайындау.
  4. 4. Инновациалық кәсіпорындарға ғылыми  қолдау жасау.
  5. 5. Өнеркәсіп экономикасының тиімділігін арттыруға арналған зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру.  Подготовка специалистов для предприятий по практико-ориентированным программам бакалавриата.