string(26) "2024-04-16 21:59:21.000000"
  string(9) "Asia/Omsk"

Қазіргі әлемдегі философияның миссиясы

20 мамыр күні Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің 30 жылдығына орайластырылған «Қазіргі әлемдегі философияның миссиясы және философтың жауапкершілігі» атты Халықаралық ғылыми-практикалық онлайн конференциясының ашылуы және пленарлық отырысы өтті. Пленарлық отырыс П. Чужинов атындағы экономика және құқық институтында өтті. Оған Қазақстан, Өзбекстан, Қырғызстан, Тәжікстан және Украинаның жетекші ғалымдары қатысты. Кездесу жоғары деңгейде өтті - теориялық мәселелер, сондай-ақ философияны оқыту мәселелері талқыланды.

ҚӨУ-нің құрметті профессоры Сафар Қолдыбаев өз сөзін посткеңестік философияның даму аспектілеріне арнады. Әл-Фараби атындағы ҚҰУ-нің профессоры, ф.ғ.д. Гүлжихан Нұрышева Қазақстандағы цифрлық гуманитарлық ғылымдардың болашағы туралы айтып, шетелдік қатысушылармен «Қазақ философиясы» интернет-қоғамдастығын ұйымдастыру тәжірибесімен бөлісті. Ал Мирзо Улугбек атындағы Өзбекстан Ұлттық университетінің профессоры Нигинахон Шермухамедова өз баяндамасын философиялық дискурс аясындағы рационалды және иррационалды арақатынас мәселесіне арнады. Ош мемлекеттік университетінің профессоры, ф.ғ.д. Эркайым Шарипова жастардың рухани мәдениетін қалыптастырудағы философияның рөлі туралы айтты. ҚР Білім және ғылым министрлігі ҒК-нің Философия, саясаттану және дінтану институтының бас ғылыми қызметкері, ф.ғ.д. Сергей Колчигин философия адам эволюциясында қандай орын алады деген мәселе көтерді. Философия ғылымдарының докторы Күлшат Медеуованың «Қазақстанның мәдени ландшафты кеңістігі мен кеңістігінің бейнеленуі» атты баяндамасы ең жарқын баяндамалардың біріне айналды және әріптестерінің көңілінен шықты. Сондай-ақ Олесь Гончар атындағы Днепр ұлттық университетінің профессоры Александр Куликтің қазіргі Украинада философияның қалай дамып жатқандығы туралы баяндамасы әріптестері үшін жаңалық болды. Тәжікстандық философ Худойдодзода Фаррух өз еліндегі философияны оқытудың қызықты жақтарын ашты.

- Менің ойымша, конференция өте мағыналы және қызықты өтті. Осы жылғы кездесу 4 сағатқа созылғанымен, уақыттың қалай өткенін білмей қалдық. Пленарлық отырыстың жұмысын қатысушылардың өздері де, YouTube-тегі тікелей эфирді көрген әріптестер де жоғары бағалады, - деп А.Байтұрсынов атындағы философия кафедрасының қауымдастырылған профессоры, ф.ғ.к. Денис Качеев өз әсерімен бөлісті.